University of Idaho - I Banner
students walk on University of Idaho campus

Visit U of I

Learn about the many reasons the University of Idaho could be a perfect fit for you. Schedule Your Visit

2019 Student Performance Winners

Friday, February 22, 2019

Congratulations to our Junior Sweepstakes Winner

School: Jane Addams Middle School Ensemble
Director: Deb Schaaf
School: Jane Addams Middle School

Congratulations to our Senior Sweepstakes Winner

School: Saint George's High School Jazz Choir
Director: David Demand
School: Saint George's High School

Congratulations to Friday's Avista Scholarship Winner

School: Angelina Lowe
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary

College Rhythm Section Solos, Bass Winner

School: Brigham Young University–Idaho — Weston Campbell
Director: Mark Watkins
City/State: Rexburg, ID

College Rhythm Section Solos Piano Winner

School: Washington State University — Raul Blanco
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

College Rhythm Section Solos Drums Winner

School: University of Idaho — Josh Hebert
Director: Vern Sielert
City/State: Moscow, ID

College Rhythm Section Solos Guitar Winner

School: Washington State University — Joe Roeber
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

College Rhythm Section Solos/Junior Instrumental Combos Winner

School: Wellington Secondary — Wellington Secondary Grade 9 Jazz Combo
Director: Carmella Luvisotto 
City/State: Nanaimo, British Columbia

College Rhythm Section Solos/Junior Instrumental Combos Runner Up

School: Jane Addams Middle School — Jane Addams Combo 1
Director: Deb Schaaf
City/State: Seattle, WA

Junior Instrumental Solos, Piano Winner

School: Emily Raasch Voice & Piano Studio — Joshua Nelson
Director: Emily Raasch
City/State: Troy, ID

Junior Instrumental Solos, Trumpet Winner

School: Sandstone Middle School — Elizabeth Doherty
Director: Dan Allen
City/State: Hermiston, OR

Junior Instrumental Solos, Flute Winner

School: Sandstone Middle School — Amy Wooster
Director: 
Dan Allen
City/State: 
Hermiston, OR

Junior Instrumental Solos/College Combos Winner

School: Washington State University — WSU Jazz Wires
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

Junior Instrumental Solos/College Combos Runner Up

School: Washington State University — WSU Latin Ensemble
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

Alto Senior Vocal Solos Winner

School: Semiahmoo Secondary — Angelina Lowe
Director: Lowe Dagan
City/State: Surrey, British Columbia

Alto Senior Vocal Solos Runner Up

School: Semiahmoo Secondary — Emma Verret
Director: Lowe Dagan
City/State: Surrey, British Columbia

College Instrumental Solos, Trombone Winner

School: BYU Idaho — Randall Smith
Director: Mark Watkins
City/State: Rexburg, ID

College Instrumental Solos, Trumpet Winner

School: University of Idaho — Jared Crider
Director: Vern Sielert
City/State: Moscow, ID

College Instrumental Solos, Alto Sax Winner

School: University of Idaho — Avery Pierce-Garnett
Director: Vern Sielert
City/State: Moscow, ID

College Instrumental Solos

School: Washington State University — Brandt Fisher
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

College Vocal Solos Winner

School: University of Idaho — Lara Smith
Director: Vern Sielert
City/State: Moscow, ID

Senior Vocal Solos Winner

School: Edmonds Woodway — Jake Bergevin
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Vocal Solos Runner Up

School: Edmonds Woodway — Dominic Nye
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Vocal Solos Winner

School: Arts & Communication Magnet Academy — Mayra Saavedra
Director: Conte Bennett
City/State: Beaverton, OR

Senior Vocal Solos Runner Up

School: H.M. Jackson High School — Bianca Moya
Director: (unknown)
City/State: Mill Creek, WA

Senior Vocal Solos (Tenor) Winner

School: Troy High School — Joshua Nelson
Director: Tera Stoner
City/State: Troy, ID

Senior Vocal Solos (Tenor) Runner Up

School: Troy High School — Morgan McCully
Director: Tera Stoner
City/State: Troy, ID

Junior Vocal Solos Winner

School: Jenifer Junior High School — Asiah Keenan
Director: Julie Burke
City/State: Lewiston, ID

Junior Vocal Solos Runner Up

School: Hamilton International Middle School — Bella Ioannou
Director: Angela Pence
City/State: Seattle, WA

Elementary Vocal Solos

School: Emily Raasch Voice and Piano Studio (Elementary) — Clem Binniger
Director: Emily Raasch
City/State: Troy, ID

Junior Instrumental Ensembles Winner

School: Jane Addams Middle School — Jane Addams Middle School Ensemble
Director: Deb Schaaf
City/State: Seattle, WA

Junior Instrumental Ensembles Runner Up (Tie)

School: Robert Eagle Staff Middle School — Eagle Staff Jazz Band I
Director: John Aguilar
City/State: Seattle, WA

Junior Instrumental Ensembles Runner Up (Tie)

School: Inglewood Middle School — Silver Jazz Band
Director: Michael Tran
City/State: Sammamish, WA

Senior Area Mic Ensembles AAAA Winner

School: H.M. Jackson High School — Jackson Jazz Choir
Director: Craig Schell
City/State: Mill Creek, WA

Senior Area Mic Ensembles AAAA Runner Up

School: Hermiston High School — Majazzty
Director: Jordan Bemrose
City/State: Hermiston, OR

Senior Area Mic Ensembles AAA Winner

School: Lewiston High School — Grace Notes
Director: Julie Burke
City/State: Lewiston, ID

Senior Area Mic Ensembles AAA Runner Up

School: Sandpoint High School — Women's Performing Choir
Director: Jon Brownell
City/State: Sandpoint, ID

Senior Area Mic Ensembles AA Winner

School: Sandpoint High School — Women's Concert Choir
Director: Jon Brownell
City/State: Sandpoint, ID

Senior Area Mic Ensembles AA Runner Up

School: Sandpoint High School — Man Choir
Director: Jon Brownell
City/State: Sandpoint, ID

Senior Area Mic Ensembles A Winner

School: Colville High School — Colville High Jazz Choir
Director: Brent Purvis
City/State: Colville, WA

Senior Area Mic Ensembles A Runner Up

School: Pacific Academy — Vocal Jazz
Director: David Rosborough
City/State: Surrey, British Columbia

Senior Area Mic Ensembles B Winner

School: Saint Georges High School — Jazz Choir
Director: David Demand
City/State: Spokane, WA

Senior Area Mic Ensembles B Runner Up

School: Genesee High School — Choir
Director: Marianna Smith
City/State: Genesee, ID

Senior Area Mic Ensembles Open Winner

School: Idaho Fine Arts Academy — Voctavo
Director: Leigh Falconer
City/State: Eagle, ID

Senior Multi-Mic Vocal Ensembles AAA Winner

School: Ingraham High School — Ingraham Vocal Jazz
Director: Katie Wood
City/State: Seattle, WA

Senior Multi-Mic Vocal Ensembles A Winner

School: G.W. Graham Secondary School — Vox
Director: Shane Monkman
City/State: Chilliwack, British Columbia

Senior Multi-Mic Vocal Ensembles A Runner Up

School: Cashmere School District — Cashmere Vocal Jazz
Director: Kent Chalmers
City/State: Cashmere, WA

Senior Multi-Mic Vocal Ensembles B Winner

School: Selkirk Secondary School — Selkirk Vocal Jazz
Director: Sven Heyde
City/State: Kimberley, British Columbia

College Vocal Combos Winner

School: Washington State University — Gods Harmony
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

Senior Vocal Combos AAAA Winner

School: Edmonds-Woodway High School — EWHS Rendezvous
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Vocal Combos Runner Up

School: Saint Georges High School — Saint Georges Chamber Choir
Director: David Demand
City/State: Spokane, WA

Senior Instrumental Combos AAA Winner

School: Edmonds-Woodway High School — EWHS Instrumental Combo
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Instrumental Combos AAA Runner Up

School: Edmonds-Woodway High School — EWHS Sax Choir
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Junior Vocal Ensembles Winner

School: Sandpoint Middle School — Select Choir
Director: Jon Brownell
City/State: Sandpoint, ID

Junior Vocal Ensembles Runner Up

School: Lincoln Middle School — Jazz Choir
Director: Tricia James
City/State: Pullman, WA

Elementary Vocal Ensembles Winner

School: Russell Elementary — Moscow Elementary Choir
Director: Lisa Steckel
City/State: Moscow, ID

Elementary Vocal Ensembles Runner Up

School: Moscow Middle School — Moscow Middle School Choir
Director: Tom Garrett
City/State: Moscow, ID

Junior Instrumental Ensembles Winner

School: Jenifer Junior High — Jenifer Jazz Band
Director: Matthew Lieberman
City/State: Lewiston, ID

Junior Instrumental Ensembles Runner Up

School: Sacajawea Junior High — Sacajawea Junior High
Director: Marchard Duke
City/State: Spokane, WA

College Instrumental Ensembles Winner

School: Washington State University — Jazz Band 1
Director: Brian Ward
City/State: Pullman, WA

College Instrumental Ensembles Runner Up

School: University of Minnesota — Jazz Ensemble 1
Director: Jonathon Cambell
City/State: Minneapolis, MN

Saturday, February 23, 2019

Congratulations to our Senior Instrumental Sweepstakes Winner

Name: Jazz Ensemble 1
Director: Jake Bergevin
School: Edmonds-Woodway High School

Congratulations to Saturday's Avista Scholarship Winner

Name: Nate Miller
Instrument: Trumpet
Director: Andrew Ueckert
School: Walla Walla High School

 

Senior Combos, A Division, Winner

School: Wellington Secondary — Wellington Secondary Grade 11/12 Quartet
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Combos, A Division, Runner Up

School: South Whidbey High School — Jazz Combo
Director: Chris Harshman
City/State: Langley, WA

Senior Combos, B Division, Winner

School: Wellington Secondary — Wellington Secondary Grade 10/11 Trio
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Combos, B Division, Runner Up

School: Wellington Secondary — Wellington Secondary Grade 10/11 Quartet
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Combos, Open Division, Winner

School: Idaho Fine Arts Academy — Idaho Fine Arts Academy Combo 1
Director: Shaun Scrivner
City/State:  Eagle, ID

Senior Combos, Open Division, Runner Up

School: Arts and Communication Magnet Academy — Sable Balmes Combo
Director: Conte Bennett
City/State: Beaverton, OR

AAA Instrumental Ensembles Winner

School: Edmonds-Woodway — Jazz Ensemble 1
Director: 
Jake Bergevin
City/State: 
Edmonds, WA

AAA Instrumental Ensembles Runner Up

School: Cheney High School — Jazz Band 1
Director: Joshua Wisswell
City/State: Cheney, WA

AAAA Instrumental Ensembles Winner

School: Garfield High School — Jazz Ensemble 1
Director: Clarence Acox
City/State: Seattle, WA

AAAA Instrumental Ensembles Runner Up

School: Southridge High School — Jazz One
Director: Jarod Sorum
City/State: Kennewick, WA

A Instrumental Ensembles Winner

School: South Whidbey High School — South Whidbey High School Jazz Ensemble
Director: Chris Harshman
City/State: Langley, WA

A Instrumental Ensembles Runner Up

School: G.W. Graham Secondary School — Senior Jazz Band
Director: Shane Monkman
City/State: Chilliwack, British Columbia

B Instrumental Ensembles Winner

School: Wellington Secondary — Grade 10 Jazz Band
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

B Instrumental Ensemble Winner

School: South Whidbey High School — M.S. Jazz Ensemble
Director: Chris Harshman
City/State: Langley, WA

B Instrumental Ensemble Runner Up

School: Collingwood School — Collingwood Sr. Jazz
Director: Corey Smith
City/State: West Vancouver, British Columbia

AA Instrumental Ensemble Winner

School: Semiahmoo Secondary — Grade 11 Jazz Band
Director: Dagan Lowe
City/State: Surrey, British Columbia

AA Instrumental Ensemble Runner Up

School: Coeur d'Alene Charter Academy — Coeur d'Alene Charter Academy Red Hot Jazz Band
Director: Michael Harrison
City/State: Coeur d'Alene, ID

Senior Trumpet Solo Winner

School: Walla Walla High School — Andrew Ueckert
Director: Nate Miller
City/State: Walla Walla East, WA

Senior Trombone Solo Winner

School: Wellington Secondary — Mico Valmonte
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Drums Solo Winner

School: Wellington Secondary — Daniel Mottahedeh
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Alto Sax Solo Winner

School: Garfield High School — Avi Chung
Director: Clarence Acox
City/State: Seattle, WA

Senior Bari Sax Solo Winner

School: Wellington Secondary School — Peter Kang
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Tenor Sax Solo Winner

School: Garfield High School — Aidan Siemann
Director: Clarence Acox
City/State: Seattle, WA

Senior Flute Solo Winner

School: Idaho Fine Arts Academy — Kenny Knudson
Director: Shaun Scrivner
City/State: Eagle, ID

Senior Rhythm Section Solos, Piano, Winner

School: Wellington Secondary School — Petra Dobek
Director: Carmella Luvisotto
City/State: Nanaimo, British Columbia

Senior Rhythm Section Solos, Guitar, Winner

School: Edmonds-Woodway — Jai Lasker
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Rhythm Section Solos, Vibes, Winner

School: Kamiak High School — Alex Lesher
Director: Toby Bathurst
City/State: Mukilteo, WA

Senior Rhythm Section Solos, Bass, Winner

School: Arts and Communication Magnet Academy — Rhiana Miller
Director: Conte Bennett
City/State: Beaverton, OR

Senior Combos, AAAA Division, Winner

School: Garfield High School — Combo 1
Director: Clarence Acox
City/State: Seattle, WA

Senior Combos, AAAA Division, Runner Up

School: Jackson High School — GoodGoodNotBad
Director: Lesley Moffat
City/State: Mill Creek, WA

Senior Combos, AAA Division, Winner

School: Edmonds-Woodway — Edmonds-Woodway High School "4 of Hearts"
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Combos, AAA Division, Runner Up

School: Edmonds-Woodway — Edmonds-Woodway High School "EW 20/20"
Director: Jake Bergevin
City/State: Edmonds, WA

Senior Combos, AA Division, Winner

School: Alberni District Secondary — ADSS Quartet
Director: Ron Gaucher
City/State: Port Alberni, British Columbia

Lionel Hampton Jazz Festival

Lionel Hampton Jazz Festival

Mailing Address:
Lionel Hampton Jazz Festival
875 Perimeter Dr., MS 4021
Moscow, ID 83844-4021

Phone: 208-885-5900

Fax: 208-885-7254

Email: jazzinfo@uidaho.edu

Web: Lionel Hampton Jazz Festival

Map