students walk on University of Idaho campus

Visit U of I

Learn about the many reasons the University of Idaho could be a perfect fit for you. Schedule Your Visit

Parents on campus during orientation

Homecoming Oct. 1-7

Join other Vandal families for a week of celebration and Vandal traditions. View Calendar

campus full of students

U of I Retirees Association

UIRA has a membership of nearly 500 from every part of the University. Learn More

Years of Service 2016-2017

Stacey Anderson
Law Library
Serials/Documents Assistant

Hayley Beckman
UG Admissions Recruitment
Assistant Director

Stacy Bowman
UG Admissions Processing
Admissions Speciliast

James Brownson
Advancement Services
Director of Annual Giving

Theresa Bruegeman
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Evan Buckallew
Palouse Research Extension Education Center
Agricultural Technician, Senior

Thomas Burchell
Facility Management
Lighting Generator Specialist

Sarah Busdon
Southern District
Administrative Assistant

Meggie Cafferty
Student Financial Aid
Financial Aid Counselor

Anthony Castro
General Athletic Support
Assistant AD for Equipment

Derick Covington
Facility Management
Steam Plant Operator 1

Kevin Dobbins
General Library
E-Res, Serials & DDS Assistant

Daniel Dyer
Center on Disabilities and Human Development
Education Training Coordinator

Kirk Earlywine
Men's Intercollegiate Athletics
Assistant Men's Basketball Coach

Audrey Engan
Center of Business Development & Entrepreneurship
Administrative Coordinator

Daniel Ewart
Infrastructure
VP, Infrastructure

Katie Fairchild
Branch Stations - Aberdeen
Research Specialist

Amber Feldman
Civil Rights and Investigations
Civil Rights Investigator

Linda Gerber
4-H Programs
Program Coordinator

Steven Hacker
College of Natural Resources
Senior Director, Operations and Outreach

Charlotte Hadlock
ITS - Administrative Technologies
Server Systems Operations Technician

Melissa Hartley
Creative Services
Photographic Specialist 2

Linda Harwood
Northern District
Administrative Coordinator

Keven Hattenburg
Facility Management
HVAC - Refrigeration Supervisor

Katherine Hegewisch
Geography
Postdoctoral Fellow

Summer Howard
Facility Management
Customer Service Lead

Joseph Hunt
University Support Services
Maintenance/Custodial Supervisor - USS

Valerie Hutchinson
Student Financial Aid
Administrative Assistant 3

Christopher Hyde
Registrars Office
Programmer Analyst Senior

Susan Kelly
Branch Stations - Kimberly
Administrative Assistant

Jeremy Kermott
ITS - Administrative Technologies
IT Technician

Lewis Kilgore-Brown
University Support Services
Team Cleaning Specialist

Holly Kimbrell
TRIO Pre-College Projects
UI Educational Specialist

Deborah Lacroix
Idaho Falls Center
Analytical Chemist

Randy Lawrence
Plant, Soil and Entomological Sciences
Research Technician

Matthew Lindquist
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Cheryl Lockard
Northern District
Administrative Coordinator

Brittni Lowe
Infrastructure
Business Operations Manager

Sara Mahuron
Institutional Effectiveness & Accreditation
Accreditation & Assessment Analyst

Heath Mansil
Facility Management
GLS Service Technician

Daniel Manwaring
University Support Services
Team Cleaning Specialist

Eric Matson
Student Union
Financial Technician

Cindy Maylott
College of Law
Clinical Services Coordinator

Elizabeth McShane
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Arjan Meddens
Natural Resources and Society
Postdoctoral Fellow

Lea Medeiros
Biological Sciences
Postdoctoral Fellow

Jennifer Meekhof
Sponsored Program
Grant Compliance Accountant

Theresa Nuhn
Human Resource Services
EEO Specialist

Horng-Bin Pan
Chemistry
Postdoctoral Fellow

Ilya Pinchuk
University Communications
Web Applications Manager

Trevor Price
Advancement Services
Director, Prospect Management and Research

Ellen Radcliffe
Center on Disabilities and Human Development
Lead Consultant

Aaron Rice
Facility Management
Journeyman Electrician

Conor Richards
University Bookstore
Vandal Express Team Lead

Diana Salazar
Center on Disabilities & Human Development
Consultant

Holli Sampson
Enrollment Management
Web Coordinator

Corwyn Schooley
Facilities Management
Team Cleaning Specialist

Whitney Schroeder
Alumni Office
Marketing and Communications Coordinator

Joyce Shelton
Creative Services
Printing Technician 2

John Shuttleworth
University Housing
Cabinet/Furniture Specialist

Wayne Smith
N. Cummings Research Extension Education Center
Ranch Manager

Mark Sowa
Women's Intercollegiate Athletics
Head Swimming/Diving Coach

Susan Steele
General Athletic Support
Director Vandal Academic Support Services

Joseph Stegner
President's Office
State Governmental Relations

Allison Stormo
College of Education
Communications Coordinator

Kimberly Stout
College of Natural Resources
Administrative Assistant 2

Tiffani Stubblefield
CALS Communications
Management Assistant

Brandilyn Terwilliger
Human Resource Services
Director of Human Resources

Erika Thiel
4-H Programs
Program Specialist

Patricia Tilden
Academic Affairs
Management Assistant

Jacob Turner
Physics
Director of Phys Lab Education

Rhonda Tyacke
College of Agriculture
Assistant to the Dean - CALS

Theodore Unzicker
Registrar's Office
Assistant Registrar

Jennifer Urhausen
Counseling and Testing Center
Administrative Coordinator

Nichole Vietz
President's Office
Fiscal Management Assistant

Abraham Wallin
Department of Curriculum and Instruction
Academic Consultant

Yueguang Wang
Plant, Soil and Entomological Sciences
Principal Researcher

Brad White
Auditing Services
Director of Internal Audit

Shelly Wiemer
Center on Disabilities and Human Development
Consultant




Jesse Abrams
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Francine Baumhoff
Branch Stations - Caldwell
Agricultural Specialist

Randall Bennett
TRIO Pre-College Projects
Program Coordinator

Jackie Bowles
Accounts Receivable
Technical Records Specialist 2

Janet Campbell
Palouse Research Extension Education Center
Administrative Specialist

Lorena Carrillo
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Janice Carson
Center on Disabilities and Human Development
Project Director

Debra Caudle
Idaho Falls Center
Academic and Services Advisor

Matthew Couch
Facilities Management
Customer Service Rep 2

Mandi Coulter
Human Resource Services
PDL Training Specialist

Katie Dahlinger
ASUI General
Assistant Director

Steve Davis
University Housing
Maintenance Craftsperson

Kasey Dennler
ITS - Administrative Technologies
Database Administrator 1

Bret Dillon
Facility Management
Project Architect

Graham Driskell
Facility Management
Custodial Foreperson

Douglas Eacker
Campus Recreation
Team Cleaning Specialist

Erica Frazier
College of Agriculture
Administrative Financial Specialist

Jamie Garlinghouse
Career Center
Employer Relations Specialist

Kelly Hall
Student Financial Aid
Technical Records Specialist 2

Sacha Jackson
McCall Field Campus
Campus Manager and Registrar

Brian Jemes
ITS - Administrative Technologies
Network Manager

Karen Johnson
College of Natural Resources
Administrative Financial Specialist

Sonja LaPaglia
TRIO Pre-College Projects
Director

Brian Mahoney
Campus Recreation
Associate Director Campus Recreation

Tammy Miller
Registrars Office
Series 25 Administrator

Cole Mize
Business
Director

David Moore
University Housing
Carpenter/Maintenance Craftsperson

Kent Nelson
General Counsel
General Counsel

Angela O'Connell
Children's Center
Director

Lewis Paul
Facility Management
BEMS Supervisor

Clint Payton
ITS - Administrative Technologies
Enterprise Server System Analyst 2

Cris Peterson
University Housing
Maintenance Craftsman

Monica Pine
Theatre Arts and Film
Administrative Financial Specialist

John Redden
University Housing
Custodial Services Specialist

David Ruhter
Branch Stations - Kimberly
Farm Assistant 2

Darin Saul
College of Agriculture
Proposal Development Specialist

Becky Schoenberg
Mechanical Engineering
Administrative Assistant 2

Angela Schweigert
Dean of Students
Access Consultant

Cheyenne Smith-Sarkkinen
Budget Office
Operating Budget Officer

David Sproed
Facility Management
Steam Plant Operator 1

Darrell Stout
College of Natural Resources
Business Operations Supervisor

Dawn Sundman
University Support Services
Team Cleaning Specialist

Carole Wells
College of Law
Director of Admissions

Lynn Wells
Fire Science Program
Program Manager

Nara Woodland
CAA Gallery
Assistant Director, Gallery











Lisha Abendroth
Initiative for Bioinfo and Evolution Study
Program Coordinator

Kathy Barnard
Alumni Office
Executive Director, Alumni Relations

Gerard Billington
Infrastructure
Real Estate Officer

Cheri Cole
College of Graduate Studies
Management Assistant

Kelly Cooley
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Sammantha Green
General Library
Assistant to the Dean/AVP

Peggy Hamlett
Campus Recreation
Director Fitness and Wellness

Valerie Hathaway
Idaho Falls Center
Clerical Specialist

Brian Johnson
Facilities Management
Assistant Vice President, Facilities

Sarah Koerber
ORED VP
Proposal Development Specialist

Michele Mattoon
CMCI
Program Manager

Karrie May
Facility Management
Facilities Supervisor

Cami McClure
Admin Operations/Capital Planning
Executive Director Business Affairs and Operations

Sherrie Metlen
Independent Study
Program Manager

Lisa Miller
Auxiliary Services
Accountant

Robert Morgan
UI Golf
Mechanic/Maintenance Technician

Floritulia Pitkin
Facility Management
Team Cleaning Specialist

G.S. Potter
UG Admissions Recruitment
Administrative Financial Specialist

Lodi Price
Academic Affairs
Chief of Staff to Provost/EVP

Tamara Renfrow
College of Graduate Studies
Graduate Admissions Specialist

Mary Schierman
Water/Energy Resources Research Inst
Program Technician

Angela Shears
Engineering Outreach
Student Services Coordinator

Heidi Spangenberg
Facility Management
Facility Planner

Sandra Spear
College of Engineering
Alumni and Donor Relations Coordinator

Charles Tibbals
College of Letters, Arts and Social Sciences
Associate Director

Eric Wilkerson
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Wenguang Zhao
Branch Stations - Kimberly
Postdoctoral Fellow

Ericka Ziebarth
Branch Stations - Aberdeen
Laboratory Technician

Glen Anderson
College of Engineering
Director of IT

Teresa Benscoter
Facility Management
Supervisor, Construction Contracts

Daniel Carmona
Branch Stations - Parma
Research Aide

Gregory Clifford
ITS - Administrative Technologies
Manager, Classroom Technology Services

Jana Cole
Aquaculture
Administrative Financial Specialist

Charles Cornwall
Chemical Engineering
Scientific Instrument Maker

Beth Cree
College of Engineering
Assistant to the Dean/AVP

Ruth Frey
Biological Sciences
Research Specialist

Tammy Greenwalt
Accounts Receivable
Technical Records Specialist 2

Randy Hilker
Idaho Falls Center
Financial Technician

Sandra Larsen
Alumni Office
Associate Director Alumni Events, Boise

Kyu Larson
ITS - Administrative Technologies
Database Administrator 3

Linda Liou
INBRE
Program Supervisor

Mary Lyon
Registrars Office
Academic and Enrollment Services Specialist

Joseph Pallen
Creative Services
Photo Specialist Senior

Rebecca Paull
General Athletic Support
Associate AD/Media Relations

Sarah Penney
University Research - EPSCoR
Project Manager

David Renner
UI Foundation
Systems Analyst

Stuart Robb
Facilities Management
Field Operations Manager

Robin Shoemaker
Dean of Students
Assistant to the Dean/AVP

Charles Zillinger
Facility Management
Director, Facilities - LES

David Anderson
Idaho Falls Center
Manager, IT Resource

Tina Brandt
Branch Stations - Kimberly
Research Support Scientist

Beth Case
Creative Services
Graphic Designer

Andrea Chavez
College of Edcuation
Undergraduate Advisor

Kristi Copeland
Branch Stations - Aberdeen
Management Assistant

Margaret Eldrich
General Athletic Support
Student Insurance Coordinator

John Faille
Physics
Scientific Instrument Maker

Robin Greenfield
Center on Disabilities and Human Development
Associate Director

Brenda Helbling
President's Office
Chief of Staff

Michael Jepson
Fisheries Unit
Research Specialist

Wendy Kerr
Sponsored Programs
Senior Cost Accountant

Matthew Kitterman
ITS - Administrative Technologies
Instructional Systems Specialist

Phillip Livelsberger
Facility Management
Water Systems Operator

Gerald Martin
Facility Management
RSSW Supervisor

Kelly McGahan
University Support Services
Assistant Kibbie Dome Manager

Marian Murta-Bell
General Library
Circulation Assistant

Raymond Pankopf
Facility Management
Director AES

Kerry Russell
Facility Management
Custodial Foreperson

Anita Schlickemeyer
Idaho Space Grant
Budget Specialist

Timothy Steffens
Biological Sciences
Instructional Lab Manager

Ying Wu
Plant, Soil and Entomological Sciences
Research Support Scientist

Linda Aherin
Accounts Receivable
Assistant Manager, Student Accounts

Annette Eddins
Branch Stations - Dubois
Operations Supervisor

Randy Gamble
Branch Stations - Aberdeen
Farm Operations Foreperson

Robert Haggerty
College of Agriculture
Director, CALS International Programs

Kathleen Haworth
Facility Management
Team Cleaning Specialist

David Jacobs
University Housing
Security Systems Manager

Karen Loeffelman
Center on Disabilities and Human Development
IT Analyst

Gail McMillan
UI Foundation
Management Assistant

Yvonne Sertich
Center for Business Development and Entrepreneurship
Executive Director, Executive Education

Barrie Steele
General Athletic Support
Director, Athletic Training

Gregory Thomas
Facility Management
Journeyman Electrician

Janiece Atkins
Facility Management
Life Safety Systems Technician

Jean Bohnee
Dean of Students
Administrative Assistant 1

Bradley Byers
Facility Management
Recycling Technician

Joan Campbell
Plant, Soil and Entomological Sciences
Principal Researcher

Lee Cantrell
ITS - Administrative Technologies
Media Center Supervisor

Lee Deobald
Chemistry
Program Director

Richard Dorendorf
Facility Management
Team Cleaning Specialist

Delaine Flomer
Payroll
Benefits Accountant

Michael Holtaus
Facility Management
Director of Building Trades

Debbie Huffman
Student Union
Director Admin & Fiscal Operations

John Jacksha
Electrical & Computer Engineering
Associate Engineer

Mellody Miller
College of Science
Director, Admin & Fiscal Operations

Roy Patten
Palouse Research Extension Education Center
Farm Operations Supervisor

Clarence Robison
Branch Stations - Kimberly
Research Support Scientist

Bart Schumaker
Facility Management
Journeyman Painter

Thomas Witt
Facility Management
University Access Coordinator



Debra Eisinger
Finance & Administration
Executive Assistant to the VP

Steven Hall
Engineering Outreach
Production and Technology Manager

Bradley Harmon
Plant, Soil and Entomological Sciences
Research Support Scientist

Anita Falen
Plant, Soil & Entomological Sciences
Pedology Lab Manager

Contact Us

Mailing Address:
University of Idaho
875 Perimeter Dr. MS 4245
Moscow, Idaho 83844-4245